Lezolep

Prečo sa oplatí nechať si opraviť lezky

Existujú tri hlavné dôvody, prečo si dať opraviť lezky. Prvé dva sú celkom zjavné, no tretí ťa možno prekvapí – tvrdíme totiž, že opravené lezky môžu byť lepšie ako nové. Všetky tri dôvody však súvisia s tým, že podrážková guma sa opotrebuje oveľa skôr, ako zvyšok lezky.

Gumové zmesi na lezecké topánky, ako sú napríklad XS Grip či XS Edge od spoločnosti Vibram®, ktoré používame v Lezolepe (pozri sekciu o gume), majú úžasné vlastnosti. Vďaka ich výnimočnej priľnavosti dokážeme stáť prakticky na hladkej stene či na tých najmenších stupoch. S touto priľnavosťou je však spojená aj jedna nevýhoda – lezecká guma je veľmi mäkká a ľahko sa v kontakte s drsnou skalou zoderie.

Keďže pri lezení využívame nepomerne často malú časť plochy podrážky pod prstami, táto časť sa zoderie, kým je zvyšok topánok ešte takmer nedotknutý. Netreba ich však vyhadzovať do koša! Podrážková guma sa dá jednoducho strhnúť a vymeniť za novú.

Tu sú tri výhody, ktoré opravou lezky získaš:

Ekonómia

Prvou výhodou je cena. Oprava lezky je vždy lacnejšia ako kúpa novej a vo väčšine prípadov ide o menej ako tretinu, v prípade drahších leziek dokonca o menej ako štvrtinu ceny novej topánky. Ešte lacnejšie to bude, ak pošleš lezku do opravy včas (o správnom času sa dočítaš v našom článku).

Ak lezieš viackrát týždenne, za sezónu možno prederieš aj niekoľko párov leziek. Opravou namiesto kúpy nových topánok tak môžeš ušetriť nezanedbateľnú čiastku.

Ekológia

K tomuto bodu netreba veľa dodávať. Na skládkach odpadu je už vecí dosť a výroba každej novej veci vyčerpáva naše stále obmedzenejšie zdroje. Vyhadzovať celú topánku kvôli kúsku zodratej gumy je prinajmenšom veľká škoda.

Pohodlie a funkcia

Ak si si prvé lezky kúpil príliš veľké, po čase ešte viac povolili a musel si si kúpiť nové, nie si jediný. Ďalšie si si možno kúpil najtesnejšie, na aké su si trúfol. Prvých pár týždňov pretrpieť v „španielskej čižme“, a potom budú akurát – ani kúsok miesta vo vnútri lezky navyše a vydržíš v nich dokonca aj pri dlhších cestách.

Vhodne vybrané lezky, najmä tie z prírodnej kože, sa po čase presne prispôsobia tvaru tvojej nohy. Preto si ich kupujeme tesnejšie, aby povolili len na tých správnych miestach. Moja osobná skúsenosť je, že práve vtedy, keď už sú lezky akurát „zabehnuté“, guma pod špičkou je súca na výmenu.

Ak by som si v tomto momente kúpil nové lezky, začína sa celý kolobeh od začiatku – buď sú mi akurát a po čase budú príliš voľné, alebo sa pri každej ceste neviem dočkať, kedy ich dám dole z nohy. Ideálny stav (to znamená dostatok gumy a zároveň dobre sadnúcu lezku) si vlastne užívam len veľmi krátky čas. Bez gumy sa liezť nedá a s boľavou nohou nemôžete liezť naplno.

Preto tvrdíme, že podlepením lezky nielen šetríš peniaze a znižuješ nadbytočnú spotrebu, ale získaš aj lepší produkt. Ak lezky do Lezolepu pošleš v správny včas, naspäť dostaneš lezku vytvarovanú presne na svoju nohu s novou podrážkou na ďalších pár mesiacov. Tento postup môžeš s jedným párom zopakovať dokonca viackrát!

Návrat hore