Lezolep

Kedy je správny čas poslať lezky do opravy

Ak chceme opravou lezky dosiahnuť tie najlepšie výsledky – teda starú dobrú pohodlnú lezku s dobrou novou podrážkou pri nízkych nákladoch na opravu – je potrebné vystihnúť ten správny čas, kedy ich do Lezolepu odoslať.

 

Najskôr je dôležité poznať rozdiel medzi obrubou a podrážkou:

 

rozdiel medzi podrážkou a obsádzkou lezečky

Obruba (nazývaná aj obsádzka) je z podstatne tenšej gumy, ktorá chráni špičku nohy a udržuje tvar lezky. Je natiahnutá približne od kĺbov prstov a zachádza až za okraj lezky pod podrážku. Na lezenie sa využíva skôr výnimočne pri špičkovaní v previsoch alebo pri lezení v špárach.

 

Podrážka je prilepená na obrubu a je z hrubšej vrstvy gumovej zmesi, ktorá vďaka svojim vlastnostiam zabezpečuje veľké trenie pri kontakte so skalou.

 

Ak pošleš lezku do opravy včas, pravdepodobne nebude potrebné meniť obrubovú gumu, vďaka čomu si lezka lepšie zachová jedinečný tvar, ktorý si do nej svojou nohou vtlačil. Pri výmene obrubovej gumy sa totiž guma naťahuje na lezku, do ktorej je vložené špeciálne obuvnícke kopyto, a lezka tak po oprave bude mať tvar určený kopytom – bude sa teda tvarom viac podobať novej lezke ako tej, ktorú si si už prispôsobil na svoju mieru.

 

Oprava bude navyše trvať výrazne dlhšie a spotrebuje sa pri nej viac materiálu, čo sa odráža vo vyššej cene. Ak sa tomu chceš vyhnúť, všímaj si nasledujúce znaky, vďaka ktorým zistíš, že je čas poslať lezky na podlepenie do Lezolepu:

príliš zodratá lezečka na opravu
zodratá lezečka pred servisom

Pri tejto lezke sa už ideálny moment premeškal. Na špičke už je časť obrubovej gumy úplne odhalená, liezlo sa na nej a môže byť príliš zodratá na to, aby sa dala pri oprave zachovať.

deravá lezečka
kde opraviť deravé lezečky

Táto je predratá úplne a celkom určite bude nutné vymeniť aj obrubu. Navyše mohlo dôjsť k poškodeniu švov alebo samotného materiálu pod gumou.

lezka zodratá tak akurát
príklad správneho času poslať lezečky do opravy

Na tomto príklade vidíme ideálny čas na to, aby si poslal lezky do Lezolepu. Z podrážky už značne ubudlo, ale ešte stále uchránila obrubu pred nadmerným poškodením.

V Lezolepe ti samozrejme radi opravíme aj lezky, na ktorých treba meniť obrubu a v prípade potreby dokonca bezplatne meníme aj medzipodrážku. Ak to nutné nie je, obrubu nemeníme. Snažíme sa tak znížiť tvoje náklady na opravu a čo najmenej ovplyvniť individuálny tvar tvojej lezky.

 

Nevieme ale odhadnúť vopred, či bude potrebné obrubu meniť, alebo nie. Aj keď nevidíš v obrube dieru, guma už môže byť príliš tenká alebo zvetraná a môže sa pri odlepovaní podrážky poškodiť. Prípadne by sa ti mohla roztrhnúť krátko po oprave podrážky. Preto ju meníme vždy podľa potreby a individuálneho posúdenia, čo zároveň znamená, že konečnú cenu opravy vieme stanoviť až po jej uskutočnení.

Návrat hore